; Evde Bilgi | ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

  Oyun ablası olarak çocuklarda görünen davranış bozukluklarının aslında ne kadar erken fark edilirse tedavisinin' de bir o kadar hızlı bir şekilde etki edeceğini bu durum içerisinde unutmamız gerekmektedir.

Genel olarak global dünyamız içerisinde davranış dediğimiz zaman' da bireyin dışarıda ki hareketlerinin insanları etkileyecek ve doğru bir şekilde insanların gözlemlene bildiği tüm eylemler aslında birer davranış konusuna örnek olarak gösterilebilmektedir.

     Evde özel eğitim ve gölge öğretmen olarak aslında bu olayın  çok fazla önem taşıdığını bilmemiz gerek ve buna göre bilinçli hareket etmemiz gerekmektedir.

Normal bireyler aslında çocuklarından itibaren belirli yetenekleri kazanırken bir yandan ' da bir çok sorunla baş etmeyi öğrenmektedir.

Davranış bozukluğu konusuna gelecek olursak eğer bir durum içerisinde davranış bozukluğuna sahip olan çocuklarımızın kendilerinde çeşitli ruhsal veya bedensel sonuçlara bağlı olarak ruhsal, bedensel bunun yanında kendi içsel sorunlarına bağlı olarak bir çok hırçınlık durumunu ortaya çıkarması gibi davranış bozuklukları bu çocuklar içerisinde ortak özelliklere sahip olarak gösterilmektedir.

     Oyun ablası ve evde özel eğitim olarak aslında bu durumun çözümünü tabi ki en iyi hizmetten ve eğitimden geçtiğini asla unutmamız gerekmektedir.  Bu algıya sahip olan çocuklarımızın yani davranış bozukluğuna sahip olan çocuklarımızın kendini güvenli bir şekilde ve bunun yanında sağlıklı bir şekilde geliştirmesi açısından sevgi dolu çocuklara sevgi gösteren aile ve çevreye sahip olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra çocuklarımızda gözükecek olan davranışların davranış bozukluğu olabilmesi için bazı nedenler gerekmektedir. Bu nedenler şöyle sıralanabilmektedir.

  •          Yaşa Uygunluk Durumu
  •          Yoğunluk
  •          Süreklilik
  •          Cinsel Rol Beklentileri
  •          Genel Olarak Davranış Bozuklukları Durumu
  •          Aileye Karşı Güç Kazanma İsteği
  •          Uyum Bozukluğu

Bu gibi etkenler aslıda çocuklarda davranış bozukluklarında etken olarak kesinlikle en önemli maddeler arasında yer alacak sıralamaya girmektedir.

Oyun ablası ve gölge öğretmen olarak bu sorunlardan iyi bir derecede kurtulmak için  çocuklarınızın iyi bir hayat yaşaması adına iyi yerlerden gerekli hizmetleri almak ve bu hizmet alacağınız yerlerin mutlaka referansı sağlam olması gerekmektedir.