; Evde Bilgi | EVDE BİLGİ YAYGIN GELİŞİMSEL BOZUKLUK

Oyun ablası ve evde özel eğitim olarak yaygın gelişimsel bozukluk hizmetlerimiz arasında yer aldığından dolayı sizlere bugün yaygın gelişimsel bozukluk hakkında bir çok doğru bilgiyi vererek daha net ve kesin bilgilere sahip olmanızı sağlayacağız.

Oyun ablası olarak aslında yaygın gelişimsel bozukluğun en ama en temel özellikleri arasında yer alan insanlar için iletişimde zorlanması ve bu bağlamda hayattaki sosyal ilişkilerde zayıflık göstermektedir. Yeni doğmuş olan bebeklerde bu durum artık çocukluk zamanından itibaren insanda gelişimsel farklılık göstermektedir. Evde özel eğitim ve gölge öğretmen olarak bu konuya oldukça dikkat edilmeli ve bu konu hakkında iyi derecede insanların bilgi edinmesi gerekmektedir.

Yaygın gelişimsel bozukluğun hayatta ki bir diğer önemli özelliği ise sizlere söyleyecek olursak eğer dil de insanların problem yaşaması olacaktır. Yaygın gelişimsel bozukluk oyun ablası ve gölge öğretmen olarak sizler için yaptırmış olduğumuz araştırmalarda beş ana farklı dalda oluşmaktadır diyebiliriz..

  1.        Otizm

Dünya genelinde aslında insanlarda en sık ve en belirgin olarak gözüken yaygın gelişimsel bozukluktur. Belli bir süreden sonra belirtilerini vermeye başlamaktadır. Otizm aslında çok ama çok tehlikeli bir hastalık olduğundan dolayı bu konu hakkında hizmet almanız gerekmektedir.

  1.        Asperger Sendromu

Bu durum otizm aksine bilişsel olarak insanda yetersizlikler ve dil gelişimi anomalileri göstermediği için. Sosyal  ilişki anlamında çok fazla sıkıntı yaşamaktadırlar.

  1.        Rett Bozukluk

Rett bozukluk aslında çocuklarımızda ilk dönemlerde herhangi bir gelişimsel bozukluk olarak gözükmez. Belirli bir süreden sonra gözükmektedir. Bu vücut içerisinde bazı yerlerin küçük kalmasıdır.

  1.        Dezintegratif Bozukluğu

Ortalama olarak 2-4 yaşlarında arasında olan çocuklarımızda motor ve sosyal anlamda becerilerin git gide kaybolması olarak görülmektedir.

  1.        Adlandırılamayan Yaygın Gelişimsel Bozukluk

Atipik otizm olarak bilinmektedir. İletişim bozukluğu, anormal davranışlar ve duygusal anlamda yaşına uygun olmayan davranışların gözlemlenmesi.

Buna karşın oyun ablası ve evde özel eğitim olarak çocuklarımızın vakit kaybetmeden eğer yaygın bir gelişimsel bozukluk tanısı konulmuş ise hemen gerekli hizmet veren yerlerden hizmet alınması gerekmektedir.