; Evde Bilgi | EVDE BİLGİ ZİHİNSEL YETERSİZLİK

Oyun ablasıgölge öğretmen ve evde bilgi hizmetleri arasında yer almış olan zihinsel yetersizlik konusunu sizlere iyi derecede açıklayarak daha detaylı bilgi sahibi olmanızda yardımcı pratik bilgiler vereceğiz.

Anne ve babanın çocuk yapma uğraşından sonra çocuk oluşur ve anne karnında doğmayı bekler. Zihinsel yetersizlik bunun neresindedir diyecek olursanız. Doğumdan önce aslında embriyo gelişiminde veya bunun yanında doğum sonrası gelişimde çeşitli bir nedenlerden oluşan merkezi sinir sistemlerini etkileme sonucunda beyinsel anlamda beyinde kalıcı olarak duraksama veya farklı problemler çıkmasından dolayı çocuklarda zihinsel yetersizlik oluşmaktadır.

 • Bu durum aslında bir hastalık değildir. Tedavisi olmadığından dolayı süreklilik içeren bir durumdur.
 • Bu tarz çocuklarda zeka testleri sonucu ölçülmüş olan zeka sınırları yaşlarındaki arkadaşlarına göre süreklilik arz etmektedir.
 • Bu durum sonucunda okulunda veya eğitiminde belirli gözle görülecek bir gerilik oluşmaktadır.
 • Öz bakım ve kendine olan dikkat davranışlarında beyinsel olarak bir sorun olduğu için bu durumdan ötürü zorlanmaktadırlar.

Oyun ablası ve evde özel eğitim olarak aslında zihinsel yetersiz olan çocuklarımızda görülen kişisel sorunlarda şöyle sırlanmaktadır;

 • Kendi kendini kontrol edemez
 • Tuvalet alışkanlığı zorlaşır
 • Temizlik alışkanlığında sıkıntı çıkar
 • Öz bakım yapmada sorun oluşur

Gibi bir çok özel madde zihinsel yetersiz olan çocuklarda görülebilir ve bunlar sayılmaktadır.

Oyun ablası ve gölge öğretmen olarak bir çok neden içerisinde zihinsel yetersizlik oluşmaktadır. Bunlar aslında sizlere sıralayacak olursak şöyle olabilir;

 1. Kalıtsal Etkenler

Aslında ailede anne ve babada oluşan bir kalıtsal problem varsa eğer bunlar çocuğa aktarılarak çocuklarda bu problemin çıkması normal olarak gözükebilir. Bu da zihinsel yetersizlik sonucunda bu sebep altına almaktadır.

 1. Organik Etkene Bağlı

İnsanin aslında beyinde yani merkezi sinir sisteminde oluşan kalıtsal nedenlerden oluşan organik etkenler arasında gösterilmektedir.

 1. Sosyal, Kültürel Ve Ekonomik Etkenler

Oyun ablası ve gölge öğretmen olarak bu konumda olaya bakacak olunursa eğer zihinsel yetersizlik nedene baktığımızda çocukların doğmadan sosyal ve kültürel çevresi sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir. Eğer sizlere zihinsel yetersizlik hizmeti almak istiyorsanız oyun ablası ve evde özel eğitim alarak gerekli hizmeti çocuklarınıza sağlayabilirsiniz. Bizlere evde bilgi adresinden ulaşabilirsiniz.