; Evde Bilgi | EVDE ÖZEL EĞİTİM YAZI YAZMA GÜÇLÜĞÜ

Oyun ablası ve evde özel eğitim olarak fark etmiş olduğumuz durumlardan bir tanesi olan bu konu aslında bizlerin bu alan da hizmet vermeye teşvik etmiş ve bu sorunu yaşayan bireylerimizin daha iyi bir hayata sahip olabilmeleri sorunlarını aşmaları adına güzel bir olanak sağlamamız haline gelmiş bulunmaktadır.

Yazma becerilerinin aslında kazanılmaması sonucunda ortamda bir öğrenme güçlüğü ortaya çıktığının ip uçlarını yavaş bir şekilde vermeye başladığını görmeye başlamaktayız. Bu da insanların diğer bir deyişle disgrafi olarak adlandırılmış olan bu güçlük durumu çocuklarımızın öğrenme ve yazı yazma becerisinde çok kötü derecede olumsuz yönde etkilemektedir.

Gölge öğretmen olarak bu konuya vermiş olduğumuz önemi ve değeri mutlaka ama mutlaka fark etmeniz ve bu durum karşısında sizlerinde gereken değeri vermeniz gerekmektedir. Bu zorluklar sadece nadir olarak yazı yazmakla kalmaz bunun yanında bir çok beceri eksikliği göstermektedir.

Oyun ablası olarak belirlemiş olduğumuz bazı gösterimler şunlar olarak sıralaya bilmekteyiz. Makas kullanımı, düğme ilikleme, ip bağlama, dikkat dağınıklığı gibi bir çok zorluk bu kavram içerisinde yer almaktadır.

Aşağıda vermiş olduğumuz maddelerden yola çıkarak aslında çocuklarınıza göre değerlendirme yaparak ona göre bir hizmet alımı sağlayabilirsiniz.

* Vücuda göre uygun olmayan kalem tutuşları sayesinde görülen tavırlar.

* Okunaksız olan el yazıları oluşması.

* Yanlış ve eksik yazılmış sözcükler.

* Uzun süre boyunca yazı yazamamak.

* Resim yapmaya karşı dirençli olmak.

Bunun yanın son olarak söylemiş olacağımız maddeler den bir tanesi ise bireyin kağıt üzerinde gerekli hakimiyeti sağlayamaması durumundan dolayı bir çok sebep gösterile bilmektedir.

Bireyin tekrardan yazı yazma sürecinde başaralı olabilmesi adına oyun ablası ve evde özel eğitim olarak gerekli bilgilere dayalı olan bu karmaşık süreç içerisinde bu yazı yazma becerinin tekrardan iyi derecede kazanıla bilmesi için farklı tür şeklinde bilgileri barındırarak tek sıra halinde sıralanmalı ve bu durumla sonucunda işlemler gerçekleştirilmelidir. Önce olarak gölge öğretmen de bizlerin önermiş olduğu durum ince kas motorlarının gelişimini, yazı yazma sürecinde oldukça etkili olan bir kas gurubu olduğunu belli etmemiz çok önemlidir.  Bunun yanı sıra gölge öğretmen olarak söylemiş olacağımız bir diğer önemli olan etkenlerden bir tanesi ise hafıza ve dil bilimi bu etkeni daha iyi yerlere getirecek önemli faktörler arasında görülmektedir.