; Evde Bilgi | Gölge Öğretmen Zihinsel Yetersizlik Nedir ?

Oyun ablası ve gölge öğretmen olarak bugün sizlere zihinsel yetersizlik konusu hakkında bir kaç açıklama yaparak sizlerin aslında ola bilgilerden eksiklerinizi tamamlamak ve doğru bilgiyi paylaşmak adına gerekli açıklamaları yapacağız.

Beyinin de oluşan zihinsel yetersizliklerden dolayı ortalama olarak iki standart  durum sapması gözlemlenmektedir.  Evde özel eğitim olarak görmüş olduğumuz bu sapmalar içerisinde de farklılık göstermektedir. Bunun sonucunda bireyimizin kavramsal, pratik ve bunun yanında sosyal uyum çekmesini sonucunda oluşan yetersizlik diye de adlandırıla bilmektedir.  Zihinsel yetersizlik durumunda olan bireylerimizin kesinlikle hayata daha iyi bir şekilde hazırlanmaları ve bu hayat içerisinde daha kolay yaşayabilmeleri adına kesin bir şekilde özel eğitim alarak gerekli olan özel eğitim sayesinde hayatında bir çok durum daha kolay ve anlaşılabilir hale gelecektir. Bundan emin olabilirsiniz genel olarak çocuklarımızda zihinsel yetersizlik seviyelere göre farklılık göstermektedir. Hafif, orta ve ağır düzey şeklinde halk dilinde sıralanmaktadır.  Oyun ablası ve gölge öğretmen olarak araştırmalarımızda sonuca çıkan olayda okul çağında orta düzeyde zihinsel yetersizlik olan çocuklarımız öğretmenlerimiz tarafından rahatça fark edilebilmekte ve bu durum aile paylaşılmaktadır.

Hafif Ortalamada Zihinsel Yetersizlik:  Çok kötü derecede olmayan bireylere bu tanım konulabilmektedir. Özel eğitime kesinlikle ihtiyaç duymaktadır. (Fakat sınırlı düzeyde.) Çocuklarımızın eğitimsel faaliyetlerinin geç de olsa ortaya çıkma durumudur.

Orta Düzeyde Zihinsel Yetersizlik: Temel olan günlük yaşamların da eğitime yüksek derecede ve bunun yanında yoğun derecede ihtiyaç duyan bireyler olarak bilinmektedir.

Ağır Düzeyde Zihinsel Yetersizlik : Bakıma kesin derecede ihtiyaç duyan temel yaşantısının her alanında kesin ama kesin derecede yardıma muhtaç olan bireylerimize konulan tanım olarak da söylenebilmektedir.

 

Bireylerimizin arasında eğitim anlayışları farklılık göstermektedir. Bu farklılık nasıl diye ?  Soracak olursak kimi çocuklarımız çok iyi ve hızlı derecede eğitimlerini öğrenmekte kimleri ise çok yavaş derecede bilgileri ve eğitimleri ham derecede alabilmektedir. Oyun Ablası ve evde özel eğitim olarak eğitimlerimize ve hizmetlerimize dayanarak bireylerimizin kişiye göre eğitim alma durumunun daha çok o birey ve çocuk üstünde işe yarayacağını söylemekteyiz. Eğer sizler kaliteli ve güvenilir bir yerden hizmet almak istiyorsanız evde bilgi kurumsal eğitim yuvasını seçebilirsiniz.