; Evde Bilgi | KONUŞMA BOZUKLUĞU EVDE BİLGİ

Oyun ablası olarak konuşma bozukluğu tanısının aslın' da çocuklar arasında oldukça önemli bir konu yerinde yer aldığını asla unutmamak gerekmektedir.

Bunun yanı sıra oyun ablasıve evde özel eğitim olarak en iyi haberlerden bir tanesi olarak verebileceğimiz haber bu hastalığın tedavisi oldukça kolay olmasıdır.

Global dünyamızda insanlarımız arasında çok farklı nedenler arasındagösterilenbirçok faktör vardır. Konuşma bozukluğu insanlar arasındasadeceküçük çocuklarda gözükmez. Yetişkin bireylerde' de gözlemlenebilmektedir.

Konuşma bozukluğu sadece nörolojik bir neden değil bazen bir psikolojik bir neden olarak dagörülmekte ve bilinmektedir. Bunun yanında aslında hızlı konuşmak bile bir konuşma bozukluğu tanısı arasına girmektedir.

  1. Doğum sırasında oluşan anormallikler
  2. Havale sonuçları

    

  3. Nefessiz kalmak

    

  4. Doğum sırasında beyne gitmeyen hava sonucunda oluşan durum

    

  5. Damar hastalıklarının oluşması

    

  6. Travma sonuçları

    

  7. Psikolojik nedenler

Yukarıda saydığımız nedenler aslında konuşma bozukluğu hastalığına sebep olan nedenlerdendir. Ve en iyi ihtimal olarak bu hastalığın tedavisi olduğundan dolayı bizleri rahatlatan bir hale getiriyor.

Konuşma bozukluğunu gidermek adına aslındabirçok teknik bulunmaktadır. Bunlar tamamen egzersizlere dayanmaktadır. Yanak, dil, çene, burun, gırtlak ve nefes egzersizleri yapılmaktadır.

Bu egzersizler sayesinde ağızda çıkarılamayan kelimeler çıkarılır ve bunun yanında akıcılık ve konuşma dengesini dahaiyi sağlanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu konuşma bozukluğunaoldukça önem vermeniz gerekmektedir. Bu genel hayat içerisinde insanlar arasında daha iyi bir iletişim kurmanızı sağalmaktadır.

Bunun yanında sizlerin' de doğru nefes teknikleri sayesinde konuşma bozukluğunu rahatlıkla giderebilirsiniz.

Örnek Olarak Verilecek Egzersizler

Oyun ablası ve gölge öğretmen olarak bu konuya ailelerin ve bireylerin gereken önemi vermesi gerekmektedir.

  1. Yanakları aynı anda şişirmek

    

  2. Yanakları sırayla şişirmek

    

  3. Yanakları dişler arasına çekerek gerekli bir egzersizi yapabilirsiniz

    

  4. Dil kullanımı ile yanakları sol ve sağa ittirmek

    

  5. Pipet ile hava çekme

Gibi birçok egzersize aslında ulaşabilir ve bunları konuşma bozukluğunu gidermek adına bu tarz egzersizleri uygulayabilirsiniz. Oyun ablası ve evde özel eğitim olarak her bireyin bu konuya önem vermesi gerekmektedir.