; Evde Bilgi | MENTAL RETARDASYON (ZEKA GERİLİĞİ) NEDİR?


MENTAL RETARDASYON (ZEKA GERİLİĞİ) NEDİR?

Mental retardasyon bireyin zihinsel becerilerinin diğer bireylerin altında olması, buna bağlı olarak standart seviyedeki eğitim sisteminin gereksinimlerini karşılama sıkıntı yaşaması durumudur. Oyun ablası olarak Mental retardasyonu olan bir birey kronolojik yaşına paralel bir performans sergilemekte çok zorluk çekerler ama yapılan araştırmalar sonucunda mental retardasyonlu bireylerde kendi bireysel performanslarının en iyisini sergileyebilirler.Mental Retardasyon’nun Belirtileri Nelerdir?

Mental retardasyon belirginleştiği ilk yıllardan itibaren bireylerde (hafif,orta,ağır) olarak üç farklı şekilde belirtiler gösterir. Gölge öğretmen olarak zeka geriliği yaşayan çocuklarda genel olarak öğrenmeleri gereken şeyleri öğrenmekte zorluk çekmezler, genelde öğrendikten sonra öğrendiklerini akıllarında muhafaza etmekteki, hatırlamakta zorluk yaşadıklarını, dikkatlerini kendi yaşıtlarına göre odaklamakta zorlanırlar. Oyun ablası olarak özetleyecek olursak bilişsel, dil ve sosyal yetilerde yaşın gerisinde gelişim söz konusu olmasıdır.Mental Retardasyon Ne Sıklıkta Görülür?

Oyun ablası olarak mental retardasyonun görülme sıklığı bütün topluluklarda sosyal deneyler sonucu %1 olarak belirtilmiştir. Bununla birlikte mental retardasyon genel olarak görülme sıklığı erkeklerde kızlara göre daha fazladır.Mental Retardasyon Neden Olur?


  • Doğum öncesi nedenler: Kalıtım en önemli etkendir. Ailede zeka geriliği olan bir bireyin varlığı riski artırır. Buna ek olarakta aile bireylerindeki kromozom bozuklukları (Down Sendromu gibi) annenin gebelik dönemlerinde (alkol ve madde kullanımı, yetersiz beslenme, plasenta sorunları gibi) faktörler zeka geriliğine neden olabilmektedir.

 

  • Doğum sırasındaki nedenler: Erken doğum, düşük doğum kilosu gibi doğum sırasından bulaşan enfeksiyonlar mental retardasyona neden olabilmektedir.

 

  • Doğum sonrasındaki nedenler: Oyun ablası olarak doğum sonrasında mental retardasyona neden olan sebepler genelde tramva ve doğum sonrasında enfeksiyonlar, yetersiz beslenme mentel retardasyonun nedenleri olarak sayılmaktadırMental Retardasyon Nasıl Tedavi Edilir

Gölge öğretmen olarak mental retardasyonun özel bir tedavisi henüz bulunamamıştır. Tedavideki amaç çocuğun zihinsel becerilerini desteklemek ve diğer yaşıtlarına göre yakın bir davranış sergilemesi için çalışmalar yapılmaktadır. Evde özel eğitim olarak mental retardasyon olan çocukların tedavisi için mental retardasyon tedavisi olan merkezlerde çocukların zihinsel becerileri değerlendirilip çocukların zihin profili çıkarttırılır. Bu sonuçlarda çıkan sonuçlara göre tedaviler uygulanır ve çocuğun işlevselliğini artırarak sosyal yaşamda yer edinmesi hedeflendirilir.