; Evde Bilgi | OKULA UYUM SORUNU NEDİR?

Oyun ablası olarak okula uyum sorunu genelde okula ilk başlayan çocuklarda görülür. Buna nazaran bazı aileler çocukları okula uyum sağlayıp sağlayamayacağı konusunda kaygı yaşarlar. Bu konuyu aile bireylerinin veya bir diğer adıyla velilerin bu konudaki muhtemel kaygılarını aşabilmek için öğretmenler ile birlikte hareket etmesi gerekir. Aileler bu konuda çocuklarının üstüne çok fazla gitmemeleri gerekir öğretmenleri veya okulla tehdit etmemeleri gerekir bununla beraber anne-babalar okula çocuklarını götürürken soğukkanlı ve tutarlı olması gerekir. Tabi şu konuyu da es geçmemek gerekir çocuk okula gitmiyor diye anne ve babanın çocuklarını okul yolundan alı koymaları çocuğun okula uyumunu bir hayli geciktirir.

Gölge öğretmen olarak okul çocuklar için yeni bir sosyal ortam olarak görülür. Bu ortamda çocuğun bu ortama uyumu aileden kazandığı bireysel beceriler, iletişim becerileri ve ilişki biçimleri kullanmasıyla mümkündür. Çocuğa anaokulu döneminde ve daha öncesinde kendi ayaklarının üzerinde durabilme yeteneğinin verilmiş olması çocuğun okula olan sevgisi ve uyum sorunu bir hayli kolaylaşacaktır. Ancak oyun ablası olarak aile içindeki iletişim sorunları, çocuğun zekâ düzeyi ve öğretmen hataları çocuğun okula uyumunu bir hayli zorlaştırır. Çocuk okula uyum zorlamakta standart seviyenin üstüne olarak uzun bir süre uyum sağlayamazsa oyun ablası; aile, rehber öğretmenleri ile irtibat kurmalı ve kesinlikle birlikte hareket etmeleri gerekir. Buna rağmen bu sorun hız kesmeden devam ediyorsa kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır.

Ailenin Koruyucu Tavrı Okul Fobisine Sebep Oluyor

Gölge öğretmen olarak aile bireyleri çocukları en ufak bir hata yaptığında okul veya öğretmen ile korkutursak çocuğun öğretmenden ve okuldan korkmasına neden oluruz ve çocuk bu vesile ile okuldan soğur. En başta çocukların eğitim ve öğretimini tamamlayacakları okulun bir ceza yeri olarak göstermekten ziyade çocukların okula teşvik edici cümleler etkinlikten bahsetmeleri gerekir aile bireylerinin. Çocukların o yaşta okula uyum sorunun en büyük sebeplerinden biride anne-babadan ayrılma korkusundan da kaynaklanıyor bunun önüne geçmekte en önemli rolu anne ve baba oynar.