; Evde Bilgi | OTİZM BOZUKLUĞU

 

Çocuğunuz' da diğer çocukların davranışlarından farklı bir davranış görüyor ve seziyorsanız eğer oyun ablası ve gölge öğretmen olarak bu durumu hemen doktoralara bildirmeniz ve olayın aslını bir an önce öğrenmeniz gerekmektedir. Durumun otizm olduğundan şüphe duyarsanız eğer tabi ki bu durum içerisinde sizlerin otizm aslında ne olduğunu bilmeli ve bu bilgi durumuna göre hareket etmeniz gerekmektedir. Her şeyden önce bu durum gerçekten aile bireylerinin hatası değildir. Bu cümleyi aklınız sakın ama sakın çıkarmayınız.

 

 

Günümüzde oyun ablası ve evde özel eğitim olarak bu konuda hizmet verdiğimiz açıdan dolayı . Genetik faktörlere dayalı olduğu kanaatinde bir çok bulgu öne sürülmüştür. Lakin bu olayın kesin bir şekilde genetik durumundan genlerden olup olmadığı henüz kanıtlanamamıştır. Bunun yanı sıra oyun ablası olarak dikkat çekmek istediğimiz bir diğer nokta aslında bu olayın tamamen çevresel faktörlerden' de meydana gelebileceğini kesinlikle bilmeniz gerekmektedir. Bu yüzden bu durum çerçevesinde her iki alanda' da yani genetik ve çevresel alanlarda otizm için bir çok araştırma yapılmaktadır. Otizm sadece sizlerin çocuklarınız' da değil her toplumun, her coğrafyada yaşayan insanların çocuklarının başlarına ' da gelebilecek bir durum niteliğindedir. Ve bu durum oyun ablası olarak aslında yapmış olduğumuz araştırmalara göre en yaygın olan nörolojik bir bozukluk durumudur. Bunun yanında birde otizm bulgusunun bir çok belli başlı kavramı ve bunun niteliğinde olguları bulunmaktadır. Bu olgular şöyle sıralanabilmektedir ;  • Nörolojik nedenlerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu bireylerin bir bölümünde hayatlarında beyindeki elektriksel hareketlere bağlı kalarak nöbet, istemsiz hareketler gibi bir çok istemsiz durumlar gerçekleşebilmektedir.

 

  • Bu durum asla ve katiyen bir ruh hastalığı değildir. Bu durumu böyle görmemeniz gerekmektedir. Sadece bazı belirtilere bu durumu çağrıştırabilir.

 

  • Daha önceki yıllarda otizm gözüken çocuklar aslında beş yüzde bir iken şuanlar' da ise, yaklaşık bir rakam olarak altmış sekiz çocuk' da bir görülmektedir.

 

  • Her bireyde farklı bir etki durumu göstermektedir. Bu durum aslında farklı zeka gerilimini çağrıştırmaktadır.

  1. İlişki kurma

 

  1. Göz teması kurma

 

  1. Duyguları zor bir şekilde ifade etme

 

  1. Etkileşimde zorlanma

  1. Rutin duruma sıkı bir şekilde bağlı kalması

 

  1. Sınırlı bir durum içerisinde yoğun ilgi alanı olması

 

  1. Duyusal yönden uyarılmasıBunun yanı sıra oyun ablası olarak sizlere önerimiz bu durum içerisinde ne kadar erken teşhis konulursa gelecek hayatta çocuklarınızın hemen iyi bir hizmet ve eğitim aldığın gelecek için daha iyi bir durum içerisine girebilir hale gelebilmektedir. Bu yüzden hizmet ve eğitim çok fazla önemlidir.