; Evde Bilgi | OTİZM BOZUKLUĞU NEDİR?

 

Evde bilgi olarak otizmli bir birey her zaman her belirtiyi gösteremeyebilir. Ancak tipik olarak gözlenen bazı özellikler vardır. Bu özelliklerin önceden fark edilmesi kişinin eğitimi açısından bakıldığında çok önemli rol oynar. Gölge öğretmen olarak otizmli bireyler üzerinde uygulanacak eğitimin daha erken başlanılması takdirinde bireyin yaşama ve toplumun geneline ayak uydurması daha kolay olacaktır. Ayrıca otizmli bireyin aile bireylerinin çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini anlayarak ona göre hareket etmeyi öğrenmelidirler.Otizme genel olarak bakıldığında 3 farklı konu dahilinde kendini belli eder. Bu kategorilere giren belirtilerden en az ikisinin gözleniyor olması gerekmektedir. 3 ana başlık olarak ele alacak isek Sosyal etkileşim sorunları, iletişim sorunları sınırlı ve yinelenen davranışlar kategorileri içerisinde incelenmektedir.
 
1.SOSYAL ETKİLEŞİM SORUNLARI
 
Sosyal etkileşim sorunları içerisinde en çok dikkat edilen sorun genellikle çocuğun göz temasından kaçınmasıdır. Çocuk ya hiç göz teması kurmaz karşısındaki birey ile ya da çok az göz teması kurar ve gözlerini karşısındakinden kaçırır. Bu durumu otizmli bireyin çok farklı yollarla belirtmeside mümkündür. Örneğin anormal olarak bi anda karşısındaki kişiyle göz teması kurar ve yine aniden göz teması kurduğu bireyden gözlerini kaçırır.
 
2.İLETİŞİM SORUNLARI
 
Otizmli çocuklar konuşma konusunda da bazı sıkıntılar yaşayabilir. Konuşmaya başlayan çocuklarda otizm eğer mevcut ise bazı gramer hataları yapabilirler ve bunları sürekli olarak tekrarlayabilirler. Otizmli bireyler karşılarındakilerle konuşarak iletişim kurmakta oldukça zayıflardır. Bir konuşmayı başlatmak ve o konuşmayı devam ettirmekte veya ilerletmekte otizmli bireylerin kolay kolay üstesinden gelemediği durumlardan biridir.
 
3.SINIRLI VE YİNELENEN DAVRANIŞLAR
 
Otizmli bireylerin genel olarak ilgi alanları çok sınırlıdır. Garip olan nokta ise ilgi duydukları şeylere aşırı tepki göstermeleridir. Otizmli bireylerin dikkatini çekmeniz için sadece yapmanız gereken tek şey ilgi duyduğu şeylere başvurmanızdır.İlgi duydukları konulara karşı o kadar ilgili olurlar ki o konu ile ilgili en ince ayrıntıyı bile hatırlayabilirler.Günlük yaşantılarında belli bir rutin belirlemişlerdir ve sürekli bunu uygulamaya koymak isterler. Bu rutin bozulduğunda da sinirlenirler.