; Evde Bilgi | OTİZM NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

OTİZM NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Otizmde beynin farklı bölgeleri işlem görmez. 3 yaştan önce ortaya çıkan yaygın gelişimsel bozukluk olarak tanımlanır. Otizmlilerin çoğu kişiyle iletişim kurmakta güçlük çekecektir. Fakat erken tedavi sayesinde tam potansiyellerini kullanmada yardımcı olmuştur. Otizmin nedeni hala bilinmese de, bazı bilim adamları genetik olduğunu düşünmektedir. Ama bunun neden olabileceği araştırılmaktadır. Bazı kişilerde da kızamıkçık-kabakulak gibi çocukluk aşılarının buna yol açtığı inanır. Evde Özel Eğitim Otizmli çocuklar karşılıklı konuşmada güçlük çekerler, ardı ardına birçok soru sorabilirler. Dili farklı bir şekilde kullanabilirler, Örneğin; duyduklarını aynısını söylemek, kendinden başkası olarak bahsetme, yeni kelimeler icat etme gibi.

OTİZİM DOĞUŞTAN MI?

Uzmanlar otizm teşhisini koymak için 3. seneyi bekliyor. Ancak bazı ailelerin verdiği bilgiye göre 2 yaşına kadar bir sıkıntı görünmediğini söylüyor hatta konuşmaya başlamış bile oluyor.  Fakat 2 yaşından sonra çocuğun gelişimi gittikçe kötüleşiyor. Gün geçtikçe otizm daha çok yaygınlaşıyor, uzmanların daha çok bilgi edinmesinden dolayı tedavilerden olumlu sonuç alıyorlar, nedeni ise ailelerin belirtileri gördükleri gibi doktora götürmesinden kaynaklanıyor eskiden aileler hastalığı tam anlıyamıyorlardı şimdi belirtileri arttıkça ailelerde erkenden doktora götürüyor erken tedavi bu hastalık için çok önemlidir.

OTİZMİN BELİRTİLERİLERİNİ NASIL ANLARIZ?

·         Başkalarıyla göz teması kurmuyorsa,

·         İsmini söylediğinizde bakmayıp tepki vermiyorsa,

·         Söyleneni duymuyor gibi davranıyorsa,

·         Parmağı ile istediği şeyi göstermiyorsa,

·         Aynı yemeği yemek, aynı kıyafetleri giymek, aynı oyunları oynamak istiyorsa,

·         Stereotipik tekrarlayan hareketleri ya da kendini sağa sola sallama gibi bazı davranışlarda bulunurlar.

·         Otizmli çocuklar duygusal değişiklikler rastlanır. Aniden ve nedensizce kızabilir ya da korkabilirler.

·         Gözleri bir şeye takılıp kalıyorsa.

OTİZM GEÇER Mİ?

Tedavi üç önemli cephede devam etmektedir.

İlaç Tedavisi: Konsantrasyon, hiperaktivite, depresyon gibi bulguların azaltılmasında etkili olabilir.

Özel Eğitim: Gölge Öğretmen sayıları fazla öğrenci sayıları ise azdır, konuşma ve dil terapisi gibi tedaviler verilir özel eğitimde.

Hareket Terapisi:  Oyun ablası Çocuğun günlük yaşamında ihtiyaç duyabilecek olan beceriler öğretilir, yaptığı hareketlerden sonra başardıkları hissettirilir bu hareket ise özgüvenlerini arttırarak hayata hazırlanırlar.