; Evde Bilgi | OYUN ABLASI ÇOCUKLARDA KONUŞMA BOZUKLUĞU NEDİR?
Oyun ablası olarak çocuklarımızın hayatlarında konuşma bozuklukları ortaya çıktığın’ da aslında onların’ da ne kadar zorlandığını görmüş ve hissetmiş oluruz. Aslında oyun ablası ve gölge öğretmen olarak dil’ in tanımını yapacak olursak eğer dil, insanların bir birleri ile etkileşim’ de bulunmasını sağlayarak bir birlerini duygu ve düşüncelerini paylaşmaları için ortak kullanmış oldukları ortak kurallar sistemi olarak adlandırılmaktadır.
Oyun ablası olarak tabi ki burada ki sizleri uyaracağımız kısım dilin sadece tek bir işlevden gerçekleşmediğini söylemektedir. Bunlarından yanında işaret dilleri, yazı dilleri gibi örnekler verilebilmektedir. Hatta bunun yanında müzik’ de sözsüz bir olarak insanlar tarafından kabul edilmektedir.
Yani aslında burada müzik dilinde notaları bilen herkes müzik dilini anlamaktadır. Bu aslında duyguları’ da devreye sokmaktadır.
Oyun ablası ve gölge öğretmen olarak burada duracağımız konu aslında çocukların konuşma için her türlü tedarike sahip olmasına rağmen konuşma için organların gerekli işlevleri yerlerine getirememesi için konuşmakta zorluk çekebilir hatta konuşamayabilir.
Peki, Sizler Çocuklarınız Konuşmada Bozukluk Yaşıyor Mu Nasıl Anlayacaksınız?
Aslında oyun ablası olarak bu durumda çocuklarımızın bir diğer gelişim alanlarına göre dil gelişiminde oldukça gözle görülebilir bir belirginlik sizlere gösterilecektir. Bu durum esnasında aslında anne ve babalar dışarıdan oldukça iyi gözlemcilerdir. Ve hem kendi çocuklarını görerek ve hem de diğer çocukları görerek aslında gözlemlerini bu şekilde çok rahat durumda aktarabilmektedirler. Yani aslında kısaca anne ve babalar bir durumdan şüphelenmeye başladıklarında diğer çocuklar ile karşılaştırarak aslına durumun özünü daha rahat anlayabilmektedirler. Bu durum da bir anormal bir farklılık hissettiğinizde ve gördüğünüzde hemen uzmanlardan yardım alarak durumu kontrol altına almanız gerekmektedir.
Yetersiz dil gelişimi olan çocuklarda gözüken özellikleri
    • Sözcük edinimlerinde yetersizlik gözlemlenmektedir.
    • Ses ve bilgisel hatalar görülmektedir.
    • Dil konuşmasında dil bilgisel hatalar gözlemlenmektedir.
    • Yetişkin yaşlarında bu dil sorunu devam edebilmektedir.
Oyun ablası ve gölge öğretmen olarak anne ve babaların bu durumu fark etmeleri halinde uzmanlardan yardım alarak gerekli işlemleri yerine getirmesi çocukların gelişiminde daha etkili olacaktır.