; Evde Bilgi | OYUN ABLASI DOWN SENDROMU HİZMETİ NEDİR?

OYUN ABLASI DOWN SENDROMU HİZMETİ NEDİR?

 

Evde bilgi olarak öncelikle şunu söylemeyiz ki Down Sendorumu bir ayrıcalıktır. Ve bunun tüm toplum tarafından böyle bilinmesi ve kabullenmesi gerekmektedir. Oyun ablası ve gölge öğretmen olarak yaptığımız araştırmalarımıza baktığımız zaman 6 milyonun üzerinde Down sendromlu insanların olduğu görülmektedir. Çoğu insanın yeteri kadar duyarlı davranmadığı bu konu da sizlere evde bilgi olarak bu yazımızda merak edilenleri sizlerle paylaşacağız. 

 

Oyun ablası down sendromu hakkında hepimiz az yada çok bişeyler bilmekteyiz. Fakat hem ülkemiz hemde dünyaya baktığımız zaman Down sendromu hakkında yeterli duyarlılığa sahip değiliz. Down sendromu 21. Kromozom çiftinde fazladan fazladan bir kromozom olmasından kaynaklanır.Bu durum Down sendromlu kişinin fiziksel gelişimini de etkilemektedir. Hamilelik esnasında yapılan testler sonucunda bu rahatsızlık kolay bir şekilde anlaşabilmektedir. Down sendromunda bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır. Genelde otuz yaş altı ihtimallerde daha az bir ihtimal olmasına rağmen 44 yaş ve üstü hamileliklerde bu oran daha fazla artmakta ve Down sendromu daha sık görülmektedir.  

 

Down sendromunun en bilinen çeşidi Trizomu 21’dir. Bu sebeple her hücrede 46 kromozom yerine 47 kromozom bulunmaktadır. Down sendromlu bireylerin çok az bir kısmı mozakoyizm ve translokasyondur. Mozaik Down sendorumu olarak da bilinmektedir. Bu sendrom vücuttaki bazı hücrelerin normal diğer hücrelerin Trizomi 21’e sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Translokasyon ise 21. Kromozomun hücre bölünmesi sırasında kopması ve genellikle 14. Olmak üzere başka bir kromozoma yapışmasından kaynaklanmaktadır.  

 

Gölge öğretmen down sendromlu bireylerin genel karakteristik özellikleri diğer normal çocuklara oranla daha farklıdır. Boy ve kilo açısından daha yavaş gelişir ve daha yavaş şekilde öğrenirler. Karar vermede diğer çocuklara oranla karar verirken daha zorlanırlar. Yani zeka seviyeleri düşük bir oranda kalmaktadır. Ancak erken başlanan eğitim sayesinde bu zekla oranı daha yükseklere ulaşmaktadır. Down sendromlu bireylerin eğitiminde ailenin çok fazla sabırlı ve sevgi dolu bir şekilde çocuklara yaklaşmalarını evde bilgi olarak tavsiye etmekteyiz. Çünkü Down sendromlu çocuklar diğer çocuklara oranla daha geç öğrendikleri için bu eğitim süresi boyunca daha hassas bir şekilde yaklaşmaları gerekmektedir. Çünkü unutmamak gerekir onlar belli edemese bile bizleri çok iyi anlamaktadırlar. Duyguları bizlere oranla daha saf ve temizdir.